blog zdrowa codzienność

Światowy dzień żywności | pulpety z tofu

W ostatnią środę obchodziliśmy światowy dzień żywności. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na problemy, z którymi boryka się nasze społeczeństwo w tym zakresie.
W tym momencie, mamy 3 miliardy ludzi na świecie, którzy cierpią z powodu niedożywienia a produkcja żywności niszczy naszą planetę.Pojawienie się raportu EAT-Lancet spowodowało, że dużo ludzi związanych nie tylko z ochroną zdrowia, ale również polityką zaczęło się zastanawiać nad różnymi rozwiązaniami. Zmiana nawyków żywieniowych, polepszenie sposobu produkcji żywności oraz zmniejszenie ilości marnowanej żywności będzie pomocne w ustaleniu zrównoważonej i zdrowiej diety dla 10 miliardowej populacji w 2050 roku.
Największym problemem, z którym mamy obecnie do czynienia to połączenie niezdrowej diety oraz siedzącego trybu życia, który sprzyja występowaniu otyłości. Ludzie cierpią z powodu nadwagi i otyłości, lecz pomimo tego są niedożywieni ponieważ ich wysokoprzetworzona dieta składająca się głównie z białka pochodzenia zwierzęcego, białego cukru, produktów skrobiowych przy niewielkim udziale owoców i warzyw odbija się na ich stanie zdrowia. Widać to nie tylko w krajach o niskim dochodzie liczonym na osobę, ale również w krajach rozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone Ameryki. 
„Mamy niezbite dowody na to, że większość chorób przewlekłych ma swoje podłoże w nieprawidłowym odżywianiu oraz stylu życia” – mówi Margarete Ezinwa, Dyrektor Lifestyle Medicine Global Alliance. 
Dane udostępnione przez Organizację Narodów Zjednoczonych (United Nations) są zatrważające – ponad 670 milionów osób na świecie jest otyłych, około 120 milionów dzieci w wieku 5-19 cierpi na otyłość a 40 milionów dzieci poniżej 5 roku życia cierpi na nadwagę. Szacuje się, że rocznie wydajemy 2 biliony dolarów na leczenie skutków otyłości. 
„Najwyższy czas przemyśleć co kladziemy na swój talerz. Najlepszym wyrobem nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla środowiska naturalnego będzie wybór nisko przetworzonych produktów głównie pochodzenia roślinnego, przy niewielkim udziale produktów odzwierzęcych.” – podsumowuje Ezinwa. 
Dodatkowo warto też wspomnieć, że zrównoważona produkcja żywności i ograniczenie hodowli zwierząt pozytywnie wpłynie na nasze środowisko. Pomimo tego, że tak duża liczba osób cierpi na nadwagę i otyłość porównywalna liczba osób cierpi z powodu głodu. Przeorganizowanie systemu gospodarki żywnością może zmniejszyć występowanie głodu na świecie oraz odsetek osób z nieprawidłową masą ciała. 

Poniżej tzw. Talerz Planetarny czyli zarekomendowany w raporcie EAT-Lancet model żywienia. 
chcesz wiedzieć więcej? EAT-Lancet report 
Pulpety z tofu

Potrzebujemy
3 duże kostki tofu (ok. 280g każda)
1 cebule
5 łyżek mąki pełnoziarnistej
15 ml oleju
Sos sojowy
Łyżeczkę wędzonej papryki
Łyżeczkę słodkiej papryki
Pieprz do smaku

Cebulę kroimy w pióra i podsmażamy na oleju aż się zezłoci. Tofu rozkruszamy na drobne kawalki, dodajemy przyprawy i przestudzoną cebulkę z patelni. Zostawiamy na około 30 min aż smaki się przegryzą. Następnie dodajemy mąkę i całość blendujemy na gładką masę. Formujemy pulpety i wkladamy do pieca rozgrzanego do ok 200 stopni na 20 min.

3 pulpety to ok 200 kcal, 15 g białka, 12g tluszczu i 10g węglowodanów.
U mnie podane z kaszą gryczaną, buraczkami i pieczoną dynią

Umów się już teraz na rozmowę!

Shopping Cart
Scroll to Top